W Zakładzie Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie planowane jest wdrożenie nowego systemu zagospodarowywania odpadów biodegradowalnych. Właśnie rozpoczęto budowę specjalnego segmentu, który pozwoli przekazywać frakcję bio po dostarczeniu do Zakładu wprost do hali kompostowania.
Budowa całości instalacji, która ma usprawnić gospodarowanie odpadami biodegradowalnymi, składa się z dwóch głównych etapów. Pierwszy już się zakończył – w maju br. firma Instal Warszawa oddała do użytkowania hermetyczną halę, w której odbywa się druga faza procesu kompostowania. Obecnie na terenie nowego obiektu trwają próby eksploatacyjne nowej instalacji. Pozwolą one na ocenę poprawności realizacji inwestycji pod względem jej przeznaczenia oraz osiągnięcia planowanych parametrów technicznych i technologicznych.
Nowy budynek wyposażono w nowoczesny sprzęt do dezodoryzacji powietrza, m.in. w skruber chemiczny, segment lamp promieniowania UV i filtry węglowe. Celem zastosowania tej technologii jest zminimalizowanie uciążliwości zapachowych. Próby eksploatacyjne nowego obiektu zostały zaplanowane na 12 miesięcy – to czas, który pozwoli dokonać oceny funkcjonowania instalacji w różnych warunkach pogodowych.
– Obecnie oceniamy wydajność i możliwości zakupionych urządzeń „w praktyce”. Odpady trafiające bezpośrednio do ZUOS Tczew, przechodzą – po procesie wydzielania frakcji bio w sortowni – proces stabilizacji w dotychczasowej hali, a następnie są transportowane do nowego budynku. Docelowo odpady biodegradowalne będą jednak trafiać bezpośrednio do kompostowania specjalnym segmentem do tego przeznaczonym, którego budowę właśnie rozpoczęliśmy – wyjaśnia prezes Marcin Cejer, Prezes ZUOS Tczew.
Budowa segmentu podawania frakcji bio do kompostowni to drugi etap inwestycji. Polega ona na wykonaniu osobnej stacji nadawczej na zewnątrz budynku sortowni. Dzięki niemu stworzony zostanie nowy ciąg przenośników, które będą transportować odpady bio do hali kompostowania, aby finalnie trafić do nowopowstałego budynku, gdzie będzie powstawał materiał do produkcji polepszacza glebowego.
Doposażenie Zakładu w dodatkowy segment do podawania bioodpadów usprawni pracę sortowni i kompostowni oraz zredukuje problem nadmiernego zanieczyszczenia urządzeń technologicznych. Nowa instalacja ma też pomóc bardziej efektywnie zarządzać procesem przetwarzania odpadów. Chodzi przede wszystkim o to, aby zwiększyć ilość odpadów bio, które będą poddawane recyclingowi – Unia Europejska chce bowiem, aby jak najwięcej tego, co wyrzucamy do pojemników na śmieci, podlegało recyclingowi. Już w przyszłym roku w Polsce poziom odzyskiwanych surowców z odpadów ma wynieść 50 proc.
Wartość projektu unijnego powstającego na terenie ZUOS Tczew to 14 670 000 zł netto. Duża część środków, bo aż 9 975 600 zł netto, pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Realizacja Projektu ma zostać ukończona na początku 2020 roku.
Informacje dla mediów:
Krzysztof Szczepaniak
+48 517300052
krzysztof.szczepaniak@profile.com.pl
O Projekcie: Projekt „Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Tczewie o sekcję wytwarzania kompostu i polepszaczy glebowych z odpadów ulegających biodegradacji wraz z rozbudową punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych” realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko 2014-2020. Dofinansowanie unijne wynosi 68 % wartości całego Projektu. Realizacja Projektu zapewni optymalizację funkcjonowania Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Tczewie poprzez zmniejszenie ilości odpadów komunalnych podlegających składowaniu.