W Zakładzie Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie zakończono realizację unijnego projektu, dzięki któremu odpady bio trafiają bezpośrednio do kompostowni. Ponadto dzięki środkom z UE drugi etap dojrzewania kompostu może przebiegać już w nowopowstałej nowoczesnej hali dojrzewania stabilizatu.
To była wyczekiwana i bardzo potrzebna inwestycja w Tczewie. Dotychczas proces zagospodarowania odpadów, które nadawały się do przetworzenia na kompost wyglądał tak, że najpierw trafiały one do sortowni, a dopiero stamtąd do kompostowni. Drugi etap dojrzewania materiału kompostowanego odbywał się bezpośrednio na otwartym placu. Proces produkcji kompostu był zatem długi, mało efektywny i uciążliwy. Każdorazowo, gdy odpady zielone trafiały do Zakładu, trzeba było wstrzymywać proces sortowania innych odpadów.
Co więcej, instalacja w tczewskim zakładzie nie była dostosowana do nowych przepisów, zgodnie z którymi gminy zostały zobowiązane do wdrożenia nowego systemu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Od nowego roku odpady trzeba dzielić nie na 4, ale na 5 frakcji – oprócz papieru, szkła, odpadów zmieszanych, metalu i tworzyw sztucznych, oddzielnie należy zbierać odpady bio. Obok traw i liści do bioodpadów zaliczane są również obierki czy resztki jedzenia (te pierwsze powinny trafiać do brązowego pojemnika, a drugie w jasnobrązowych workach do pojemnika szarego). Budowa nowej instalacji była zatem konieczna, aby Zakład mógł przyjmować do recyclingu różne rodzaje odpadów biodegradowalnych – nie tylko zaś te tzw. zielone. Chodziło też o to, aby gospodarowanie odpadami było bardziej wydajne i każdorazowo ich przyjęcie do Zakładu nie wstrzymywało innych prac.
Instalację ZUOS-u unowocześniono więc w kilku aspektach. Najważniejszą inwestycją była budowa nowej hali, którą wyposażono w nowoczesny układ do dezodoryzacji powietrza. W nowym budynku zamontowano takie urządzenia jak skruber chemiczny, segment lamp promieniowania UV oraz filtry węglowe. Ponadto wykonano osobną stację nadawczą na zewnątrz budynku sortowni. W jej skład wchodzi nowy ciąg przenośników, który pozwala transportować odpady bio do hali kompostowania z pominięciem sortowni. Po trzecie, w ramach projektu doposażono zakład o dodatkowy sprzęt (prasokontenery do zagęszczania odpadów) oraz doposażono PSZOK-i (Punkty Seleketywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) w Tczewie i Stegnie o kontenery na tekstylia i opony oraz pojazd do zbiórki odpadów.
– Nasze działania realizujemy z myślą o mieszkańcach całego regionu – inwestycja została zrealizowana tak, aby doprowadzić do zwiększenia ilości surowców poddawanych recyklingowi. Doskonale jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że same zmiany organizacyjno-technologiczne nie doprowadzą do zwiększenia ilości odpadów poddawanych przetworzeniu – tu potrzebna jest zmiana nawyków mieszkańców, budowanie ekologicznej świadomości oraz stała edukacja, o której w ramach naszego projektu również pomyśleliśmy – wyjaśnia Marcin Cejer, Prezes ZUOS Tczew.
Oprócz inwestycji w nową instalację, na jednym z tczewskich osiedli stworzono tzw. Ekostrefę Rekreacji. To miejsce, gdzie oprócz zabawy i ćwiczeń ruchowych można dowiedzieć się jak segregować odpady i zobaczyć do czego może być wykorzystywany polepszacz glebowy powstający z bioodpadów. Na dzieci i ich rodziny czekają także takie atrakcje jak młyńskie koło, linarium, stół do pingponga, piłkarzyki oraz otwarta siłownia. Ekostrefa Rekreacji powstała przy ul. Jarzębinowej w Tczewie, naprzeciwko szkoły nr 12 im. Bronisława Malinowskiego.
O Projekcie: Projekt „Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Tczewie o sekcję wytwarzania kompostu i polepszaczy glebowych z odpadów ulegających biodegradacji wraz z rozbudową punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych” realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko 2014-2020. Dofinansowanie unijne wynosi 68 % wartości całego Projektu. Realizacja Projektu zapewni optymalizację funkcjonowania Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Tczewie poprzez zmniejszenie ilości odpadów komunalnych podlegających składowaniu.